Kontaktirajte nas:
Želite dodatne informacije?
Kontaktirajte nasVerzija norme iz 2018. objavljena je 19.lipnja 2018. Norma ISO 22000:2005 će biti povučena. Tvrtke koje su certificirane prema normi ISO 22000:2005 trebaju, kako je definirano u IAF odluci 2018-15, obaviti tranziciju na novu normu ISO 22000:2018 unutar razdoblja od 3 godine, zaključno s 29. lipnjem 2021. Naša je preporuka da s pripremom za tranziciju započnete već sada. Svrha ove norme je harmonizirati zahtjeve za upravljanje sigurnošću hrane na globalnoj razini. Norma doprinosi osiguravanju sigurnosti hrane kroz cijeli opskrbni lanac od polja do stola. Norma ne iznosi specifične kriterije za performanse sigurnosti hrane niti ne propisuje dizajn sustava upravljanja.
Ključne promjene u ISO 22000:2018
ISO 22000:2018 primjenjuje ISO High Level Structure (HLS), strukturu koja je zajednička svim ISO normama. Obzirom da je strukturom prilagođena, od sada će biti znatno jednostavnija integracija s drugim normama kao što su ISO 9001, ISO 14001 i druge.
Korisnici koji su već upoznati s ISO 22000:2005 prepoznati će da su i dalje u novoj normi u velikoj mjeri prisutni zahtjevi ISO 22000:2005. No, u novoj su verziji uključeni neki novi i revidirani zahtjevi. Neke od promjena odnose se na HLS strukturu, no uz to postoje i pojedini novi specifični zahtjevi vezani za upravljanje sigurnošću hrane.
1) Promjena vezana uz primjenu HLS strukture
- Poslovni kontekst i zainteresirane strane: Poglavlje 4.1, vanjska i unutarnja pitanja, predstavlja novi zahtjev za sustavno određivanje i praćenje poslovnog konteksta, te poglavlje 4.2, vezano za potrebe i očekivanja zainteresiranih strana predstavljaju zahtjeve za identifikaciju i razumijevanje čimbenika koji mogu imati utjecaj na sustav upravljanja I postizanje željenih rezultata.
- Pojačan naglasak na vodstvu i opredijeljenosti uprave: Poglavlje 5.1 sada uključuje nove zahtjeve za aktivno uključivanje i odgovornost uprave za učinkovitost sustava upravljanja.
- Upravljanje rizicima: Poglavlje 6.1 sada zahtijeva da tvrtke odrede, razmatraju I kada je potrebno poduzimaju aktivnosti djelovanja na rizike koji mogu imati utjecaj (pozitivan ili negativan) na sustav upravljanja i mogućnost postizanja željenih rezultata.
- Pojačana usmjerenost na ciljeve kao pokretače poboljšanja: te se promjene nalaze u poglavlju 6.2, i poglavlju evaluacije - 9.1.
- Prošireni zahtjevi vezani za komunikaciju: Poglavlje 7.4 sada detaljnije raspisuje zahtjeve vezane za komunikaciju, uključujući i određivanje što, kada i kako komunicirati.
- Manje zahtjevan pristup vezano za priručnik sustava sigurnosti hrane: – promjena se nalazi u poglavlju 7.5. Još uvijek postoji zahtjev za dokumentiranim informacijama. Dokumentirana informacija mora biti kontrolirana kako bi se osigurala odgovarajuća zaštita (ref. 7.5.3). Izričit zahtjev za postojanje dokumentiranih procedura više ne postoji.
2) Ostale promjene specifične za ISO 22000 i upravljanje sigurnošću hrane
- PDCA ciklus: norma pojašnjava Plan-Do-Check-Act ciklus, kroz dva u normi odvojena ciklusa koji djeluju zajedno: jedan pokriva sustav upravljanja, a drugi HACCP principe.
- Opseg sada specifično uključuje hranu za životinje
- Komunikacija o politici sigurnosti hrane - Poglavlje 5.2.2: Eksplicitno zahtijeva da uprava aktivno potiče razumijevanje politike sigurnosti hrane od strane svih djelatnika.
- Ciljevi sustava upravljanja sigurnošću hrane: detaljnije specificirano u poglavlju 6.2.1 i uključuje npr., ‘praćenje’ i ‘verifikaciju’.
- Kontrola procesa, proizvoda i usluga pruženih od strane vanjskih dobavljača, - Poglavlje 7.1.6: ovaj zahtjev uključuje potrebe za kontrolama dobavljača proizvoda, procesa i usluga pri čemu je važno osigurati odgovarajuću komunikaciju relevantnih zahtjeva